Godziny pracy biblioteki:
Poniedziałek 09.00 - 15.00
Wtorek 09.00 - 15.00
Środa 09.00 - 15.00
Czwartek 10.30 - 16.30
Piątek 09.00 - 15.00
26.01.2018 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na Rycerzy Książki.
Uczniowie obejrzeli inscenizację „Wiedźma Multimedialna” w wykonaniu uczniów klasy IV b. Otrzymali pamiątkowe dyplomy, oraz zakładki do książek. Dzieci zostały zapoznane z biblioteką oraz wypożyczyły książki.
27.03.2018 r w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z pisarzem Tomaszem Szwedem autorem serii książek „Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy II a i II b, oraz reprezentanci klas trzecich. Pan Tomasz opowiadał dzieciom o swoich książkach, przyrodzie. Uczniowie rozwiązywali zagadki przyrodnicze. Pan Tomasz jest również kompozytorem i autorem tekstów piosenek, grając na gitarze i harmonijce ustnej nauczył dzieci kilku swoich piosenek o zwierzętach. Tłumaczył również jak ważne jest poszanowanie przyrody.
Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielami języka polskiego zaprasza uczniów klas IV – VII do udziału w konkursie czytelniczym na wywiad z wychowawcą „Ulubieni bohaterowie literaccy mojego dzieciństwa”. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, wydrukowane w „Mrowisku” i umieszczone na stronie internetowej szkoły”. Termin składania prac do biblioteki szkolnej upływa 27.10.2017 r.
Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielem plastyki Panią Lidią Frydzińską zaprasza uczniów klas IV – VII do udziału w konkursie czytelniczo – plastycznym: „Cztery pory roku w literaturze”.
Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej do wybranego fragmentu książki, opisującego przyrodę w danej porze roku.
Harmonogram konkursu :
I etap – jesień 16 – 20.10.2017 r.
II etap – zima 08.12.01.2018 r.
III etap – wiosna 19 – 23.03.2018 r.
IV etap – lato 07.11.05.2018 r.
Po każdym etapie nagrodzone prace będzie można obejrzeć na wystawie.
16 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci i młodzieży panią Agnieszką Tyszką. W spotkaniu wzięło udział 75 uczniów z klas drugich i trzecich. Dzieci przygotowując się do spotkania czytały książki autorki, oraz zostały zapoznane z jej biografią. Przygotowały również pytania do pisarki. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej atmosferze, pani Agnieszka Tyszka jest bardzo wesołą osobą, a jej książki tryskają humorem. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, a pisarka bardzo cierpliwie na nie odpowiadała. Zaproponowała również dzieciom tworzenie zagadek pantomimicznych. Dzieci otrzymały zakładki z podpisem pisarki. Uczniowie klasy III b i III c wykonali dla pani Agnieszki Tyszki laurki, które zostały jej wręczone pod koniec spotkania. Według uczniów spotkanie było bardzo udane i dostarczyło im wiele radości.
12 stycznia 2017r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników – Rycerzy Książki. Uczniowie klasy III b przygotowali dla swoich młodszych kolegów inscenizację „Strajk bohaterów książkowych”. Dzieci po obejrzeniu inscenizacji zostały uroczyście pasowane i otrzymały pamiątkowe dyplomy. Po zapoznaniu się z biblioteką i zasadami wypożyczeń mogły również po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książeczki.
W nocy z 9 na 10 grudnia 2016 r. po raz trzeci w naszej szkole odbyła się impreza czytelnicza „Noc z książką”, tym razem pod hasłem „Noc z misiem”. W „Nocy z książką” wzięli udział uczniowie klas trzecich i czwartych. Uczniowie klasy VI b i VI c oraz absolwenci naszej szkoły przygotowali i przeprowadzili zajęcia dla młodszych kolegów. Wszystkim zajęciom, trwający od godziny 9.00 do 8.00 następnego dnia, towarzyszyła książka – zarówno beletrystyczna, jak i popularnonaukowa. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Co godzinę brali udział w innych zajęciach.
Ogromną atrakcją okazały się dwie prelekcje. Pierwszą z nich pt. „Niedźwiedź Wojtek” poprowadził Pan Piotr Machlański (tato Wojtka z kl. V b). Pomagali Mu uczniowie klasy VIc pod kierunkiem Pani Marty Łykowskiej. Drugą prelekcję pt. „Misie, niedźwiedzie, koale, pandy”, poprowadziła Pani. E. Nowak - pracownik Łódzkiego ZOO.
Wiele radości sprawiły uczestnikom nocne zabawy z własnoręcznie zrobionymi robotami – misiami. Uczniowie przygotowali je dzięki pomocy p. Krzysztofa Marędziaka z firmy TETADO.
Pani Anna Sidorkiewicz – Wrodycka z pracowni artystycznej „Magenta” poprowadziła warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonywali ze skrawków materiałów misie – przytulanki.
W świetlicy szkolnej pod kierunkiem Pani Emilii Werbelskiej i Pani Julii Grzelak dzieci wykonywały „misiowe” zakładki do książek, natomiast w naszej szkolnej pracowni plastycznej powstała tworzona przez kolejne grupy książka artystyczna, w której przygotowaniu uczniom pomogła Pani Lidia Frydzińska-Świątczak oraz Pani Marzena Bartosik.
Ważnym elementem „Nocy z książką” były zabawy ruchowe poprowadzone z wykorzystaniem zabawek pluszowych przez Pana Artura Ważnego i Panią Magdalenę Gajewską.
W bibliotece szkolnej i w pracowni komputerowej uczniowie klasy VIb pod kierunkiem pani dyrektor Magdaleny Janowskiej, przy współpracy pani Izy Lang pomagali przygotować dzieciom plakaty i prezentowali inscenizacje, zagadki oraz zabawy edukacyjne dotyczące niedźwiedzi brunatnych, polarnych, pand i koali.
Przed każdymi zajęciami prowadzący czytali dzieciom książki o misiach, specjalnie na tę noc wybrane przez nauczyciela bibliotekarza – Panią Małgorzatę Misztal.
W trakcie zajęć odwiedzili nas reporterzy z TVP 3 Łódź. Relacja na żywo z „Nocy z książką” została pokazana w Łódzkich Wiadomościach Dnia.
Zabawy z książką odbywały się do późnych godzin nocnych, później do snu dzieciom czytali nasi absolwenci – gimnazjaliści i nauczyciele. Akcję rozpoczął i zakończył wspólny posiłek, za którego przygotowanie serdecznie dziękujemy pracownikom naszej szkolnej kuchni, administracji i obsługi szkoły oraz rodzicom uczniów.
Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób noc minęła bardzo szybko i zaowocowała przeczytaniem wielu fascynujących dzieł literackich. Mamy nadzieję, że taka akcja zachęciła naszych uczniów do częstszego kontaktu z książką, która daje wiedzę, relaks, poczucie pewności siebie, a ponadto rozwija wyobraźnię i pozwala ciekawie spędzić wolny czas.
Biblioteka szkolna wraz z nauczycielami j.polskiego oraz plastyki zaprasza uczniów klas III - VI do wzięcia udziału w konkursie czytelniczo-fotograficznym p.t. "Duch książki na fografii".
Prace konkursowe należy składać do biblioteki szkolnej do dnia 17 lutego 2017r. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w poniższym regulaminie.
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji odbyły się liczne imprezy czytelnicze :
1. Konkurs czytelniczo – plastyczny na plakat reklamujący książkę
w poziomie klas trzecich I m. Anna Siembor kl. III b
II m. Jakub Lipowski kl. III b
III m. Michalina Goździk kl. III b
Jakub Pokrywka kl. III b
w poziomie klas czwartych II m. Maria Dąbrowska kl. IV c
III m. Marta Wojdyła kl. IV a
w poziomie klas piątych I m. Dawid Przywojski kl. V a
II m. Jagoda Kowalczyk kl. V b
III m. Barbara Dąbrowska kl. V b
w poziomie klas szóstych I m. Maksymilian Sędzicki kl. VI b
2. Konkurs czytelniczy na wywiad „Co czytali, kiedy byli mali”
I m. Aleksandra Brożyna kl. VI a
II m. Maksymilian Sędzicki kl. VI b
III m. Jagoda Kowalczyk kl. V b
3. Inscenizacja „Królewna się nudzi” przygotowana z uczniami kl. VI b na podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
4. Wycieczki klas IV i V do Muzeum Oświaty na zajęcia z edukacji czytelniczej
5. Głośne czytania książek przez rodziców i dziadków naszych uczniów w klasach I – III
6. Wystawka książkowa „90 urodziny Kubusia Puchatka”
W dniu 29.09.2016r. z inicjatywy biblioteki szkolnej nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.
Tego dnia nauczyciele na każdej godzinie lekcyjnej poświęcili 10 min. na głośne czytanie dzieciom wybranych przez nauczyciela bibliotekarza pozycji książkowych. Również nauczyciele świetlicy czytali swoim wychowankom. Klasa II b została zaproszona do biblioteki szkolnej na głośne czytanie, gdzie mama Tymona Olszewskiego czytała fragmenty książki Lisy Lind „Piaskowy wilk”.
1. Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielem plastyki panią Lidią Frydzińską zaprasza uczniów klas III - VI do udziału w konkursie czytelniczo - plastycznym na plakat reklamujący książki:
- uczniowie klas trzecich wykonują plakat reklamujący książki detektywistyczne;
- uczniowie klas czwartych wykonują plakat reklamujący książki fantasy;
- uczniowie klas piątych wykonują plakat reklamujący najśmieszniejsze książki;
- uczniowie klas szóstych wykonują plakat reklamujący książki z elementami fantastyki.
Format prac: A 3, technika dowolna, płaska.
Podpisane prace składamy do 15.10.2016r. w bibliotece szkolnej.
2. Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielami języka polskiego zaprasza uczniów klas IV - VI do udziału w konkursie na wywiad „Co czytali, kiedy byli mali?”. Konkurs polega na przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami, dziadkiem, babcią na temat książek, które czytali w dzieciństwie. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, wydrukowane w „Mrowisku” i umieszczone na stronie internetowej szkoły. Termin składania prac do biblioteki szkolnej upływa 10.10.2016r.
W dniach 14 - 23 marca 2016 roku odbył sie w naszej szkole konkurs literacki pod nazwą "Henryk Sienkiewicz - życie i twórczość" adresowany do uczniów klas IV - VI.
Był to pierwszy konkurs z cyklu "zagadka na szóstkę" zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Zadania konkursowe obejmowały krzyżówkę i test.
Zwycięzcami konkursu zostali:
1. Natalia Bestry - Vb;
2. Wiktoria Fortuna - Vb;
3. Filip Dorman - VIc;
4. Natasza Fortuna - VIc.
Serdecznie gratulujemy!
Dnia 20.11.2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Izabellą Klebańską autorką książek dla dzieci, popularyzujących muzykę. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Po spotkaniu dzieci mogły zakupić ksiązki p. I. Klebańskiej.
Dnia 8.12.2015r. na podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klasy V b przedstawili inscenizację "Urodziny Koziołka Matołka" dla uczniów klas pierwszych i drugich. Uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na Rycerzy Książki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.
W ramach programu "Cała Polska czyta dzieciom" uczniom klasy II b czytały: p.A.Gawkowska, mama Kuby, czytała książki: "Franklin i prezent świąteczny" oraz "Franklin boi się ciemności"; p. Sędzicka, mama Maksa, czytała fragmenty nowo zakupuionych książek (w ramach dotacji MEN - Książki naszych marzeń) Ch. Higgins "Wiśniewscy".
W pażdzierniku uczniowie klas czwartych odbyli wycieczki do Muzeum Oświaty na zajęcia czytelnicze "Pinokio i jego ożywieni przyjaciele".
Dnia 17.03.2015 r. odbyły się w bibliotece szkolnej wybory książek. Uczniowie na kartach do głosowania wpisywali autorów i tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które przeczytali w ostatnim czasie.
W wyniku wyborów komisja wyborcza sporządziła listę najciekawszych książek, które dzieci chcą czytać. Lista ta została przekazana do Redakcji czasopisma "Biblioteka w szkole" (organizatora ogólnopolskich wyborów książek). Redakcja zaś przekaże wyniki pani minister edukacji, która objęła patronat nad wyborami, oraz opinii publicznej.
18.02.215 r. odbyły się szkolne eliminacje do konkursu "Pięknie czytamy lektury szkolne", w ramach XIV Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych", który w tym roku szkolnym odbywa się pod hasłem "Ja czytam, Ty czytasz, My czytamy".
W eliminacjach wzięło udział 14 uczniów z klas II - VI. Naszą szkołę będą reprezentować : w grupie wiekowej kl. I-III Aleksandra Guga z kl. III c, w grupie wiekowej kl. IV-VI Natasza Fortuna z kl. V c.
W dniach 28 i 30 stycznia 2015 roku odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na Rycerzy Książki. Dzieci zapoznały się z biblioteką szkolną, obejrzały inscenizację "Książka moim przyjacielem" w wykonaniu uczniów klasy IV b przygotowanych pod kierunkiem pani Małgorzaty Misztal – nauczyciela bibliotekarza naszej szkoły, otrzymały dyplomy i legitymacje czytelnika. Po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyły książki.
Pierwszoklasistom gratulujemy i życzymy jak najczęstszego i owocnego kontaktu z książką.
W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" dnia 28 stycznia 2015 r. pani Magdalena Kerre (mama Nadii) czytała uczniom klasy III c książkę Megan McDonel "Hania Humorek" .
W tym roku szkolnym w akcję głośnego czytania dzieciom włączyli się rodzice uczniów klas:
I a, I b, II b, III b, III c, IV b i VI b.
Wszystkim zaangażowanym Rodzicom serdecznie dziękujemy!
Dnia 5 marca uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w bibliotece rejonowej. Poznali zasady korzystania z księgozbioru biblioteki, zapoznali się z nowościami dla dzieci. Pani Jadwiga Ługowska - bibliotekarka - przeczytała dzieciom książeczkę Elżbiety Zubrzyckiej "Czy mogę pogłaskać psa?", potem uczniowie wypowiadali się na temat przeczytanego tekstu.
Było to pierwsze z cyklu spotkań w bibliotece rejonowej.
Dnia 19 lutego 2014r. w czasie Dnia Otwartego Szkoły można było oglądać w bibliotece szkolnej wystawę prac uczniów "Rebusy o książce".
Najlepsze prace zostały zgłoszone na Festiwal Bibliotek Szkolnych.
Dnia 17 stycznia 2014r. odbył0 się pasowanie uczniów klas pierwszych na Strażników Książkolandii. Uczniowie klasy 6 D przygotowali inscenizację p.t. "Piraci na Książkolandii". Dzieci z klas pierwszych zapoznały się z działalnośią biblioteki szkolnej i po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyły książki.