Nawigacja

Biblioteka

 

 

Witamy!

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek                 09.00 - 15.00

Wtorek                          10.00 - 16.00

Środa                            12.50 - 16.50

Czwartek                       10.00 - 16.00

Piątek                            08.00 - 16.00

VIII Salon Ciekawej Książki

VIII Salon Ciekawej Książki

W dniu 19.11.2018 r. klasa VI a pod opieką nauczyciela historii i nauczyciela bibliotekarza odwiedziła VIII Salon Ciekawej Książki i wzięła udział w spotkaniu autorskim z pisarką Moniką Kowaleczko–Szumowską i jej książką „Fajna Ferajna”.

Autorka opowiadała o bohaterach książki (prezentacja multimedialna), pokazała film: „Fajna Ferajna – powstanie oczyma dzieci”. Rozmawiała z uczniami o Powstaniu Warszawskim i uczestnikach tamtych wydarzeń. Książka i film pokazały Powstanie Warszawskie oczami świadków i były niezwykłą i wzruszającą lekcją historii.

Dzień Postaci z Bajek

Dzień Postaci z Bajek


5 listopada świętowaliśmy w naszej szkole „Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie klasa I – III przebrali się za bohaterów swoich ulubionych bajek. Swoje stroje dzieci zaprezentowały na paradzie. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością.

Galeria

„Z baśnią i legendą przez Europę”

„Z baśnią i legendą przez Europę”

W roku szkolnym 2018/2019 biblioteka wspólnie z nauczycielem plastyki Panią Lidią Frydzińską-Świątczak realizuje projekt czytelniczo – plastyczny „Z baśnią i legendą przez Europę”. W październiku odbyły się pierwsze zajęcia dotyczące legend związanych z Łodzią. Uczniowie wykonywali ilustracje do dwóch legend: „Panna Piotrkowska” i „Legenda Janusza”.

Nowości w bibliotece

Nowości w bibliotece

26.01.2018 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na Rycerzy Książki.

Uczniowie obejrzeli inscenizację „Wiedźma Multimedialna” w wykonaniu uczniów klasy IV b. Otrzymali pamiątkowe dyplomy, oraz zakładki do książek. Dzieci zostały zapoznane z biblioteką oraz wypożyczyły książki.

 

27.03.2018 r w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z pisarzem Tomaszem Szwedem autorem serii książek „Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy II a i II b, oraz reprezentanci klas trzecich. Pan Tomasz opowiadał dzieciom o swoich książkach, przyrodzie. Uczniowie rozwiązywali zagadki przyrodnicze. Pan Tomasz jest również kompozytorem i autorem tekstów piosenek, grając na gitarze i harmonijce ustnej nauczył dzieci kilku swoich piosenek o zwierzętach. Tłumaczył również jak ważne jest poszanowanie przyrody.    

Konkursy!

Konkursy!

Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielami języka polskiego zaprasza uczniów klas V – VII do udziału w konkursie czytelniczym na prezentację książki, pod hasłem „Mój przyjaciel pies”. Prezentacja ustna na temat przyjaźni człowieka z psem w oparciu o teksty literackie. Maksymalny czas trwania prezentacji 5 minut. Konkurs odbędzie się w pierwszym tygodniu po feriach zimowych (luty 2018 r.).

Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielami języka polskiego zaprasza uczniów klas IV – VII do udziału w konkursie czytelniczym na wywiad z wychowawcą „Ulubieni bohaterowie literaccy mojego dzieciństwa”. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, wydrukowane w „Mrowisku” i umieszczone na stronie internetowej szkoły”. Termin składania prac do biblioteki szkolnej upływa 27.10.2017 r.

Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielem plastyki Panią Lidią Frydzińską zaprasza uczniów klas IV – VII do udziału w konkursie czytelniczo – plastycznym: „Cztery pory roku w literaturze”.

Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej do wybranego fragmentu książki, opisującego przyrodę w danej porze roku.

Harmonogram konkursu :

I etap – jesień 16 – 20.10.2017 r.

II etap – zima 08.12.01.2018 r.

III etap – wiosna 19 – 23.03.2018 r.

IV etap – lato 07.11.05.2018 r.

Po każdym etapie nagrodzone prace będzie można obejrzeć na wystawie.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką

Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką

16 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci i młodzieży panią Agnieszką Tyszką. W spotkaniu wzięło udział 75 uczniów z klas drugich i trzecich. Dzieci przygotowując się do spotkania czytały książki autorki, oraz zostały zapoznane z jej biografią. Przygotowały również pytania do pisarki. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej atmosferze, pani Agnieszka Tyszka jest bardzo wesołą osobą, a jej książki tryskają humorem. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, a pisarka bardzo cierpliwie na nie odpowiadała. Zaproponowała również dzieciom tworzenie zagadek pantomimicznych. Dzieci otrzymały zakładki z podpisem pisarki. Uczniowie klasy III b i III c wykonali dla pani Agnieszki Tyszki laurki, które zostały jej wręczone pod koniec spotkania. Według uczniów spotkanie było bardzo udane i dostarczyło im wiele radości.

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

12 stycznia 2017r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników – Rycerzy Książki. Uczniowie klasy III b przygotowali dla swoich młodszych kolegów inscenizację „Strajk bohaterów książkowych”. Dzieci po obejrzeniu inscenizacji zostały uroczyście pasowane i otrzymały pamiątkowe dyplomy. Po zapoznaniu się z biblioteką i zasadami wypożyczeń mogły również po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książeczki.

Noc z książką - noc z misiem!

Noc z książką - noc z misiem!

W nocy z 9 na 10 grudnia 2016 r. po raz trzeci w naszej szkole odbyła się impreza czytelnicza „Noc z książką”, tym razem pod hasłem „Noc z misiem”. W „Nocy z książką” wzięli udział uczniowie klas trzecich i czwartych. Uczniowie klasy VI b i VI c  oraz absolwenci naszej szkoły przygotowali i przeprowadzili  zajęcia dla młodszych kolegów. Wszystkim zajęciom, trwający od godziny 9.00 do 8.00 następnego dnia, towarzyszyła książka – zarówno beletrystyczna, jak i popularnonaukowa. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Co godzinę brali udział w innych zajęciach.
Ogromną atrakcją okazały się dwie prelekcje. Pierwszą z nich pt. „Niedźwiedź Wojtek” poprowadził Pan Piotr Machlański (tato Wojtka z kl. V b). Pomagali Mu uczniowie klasy VIc pod kierunkiem Pani Marty Łykowskiej. Drugą prelekcję pt. „Misie, niedźwiedzie, koale, pandy”, poprowadziła Pani. E. Nowak - pracownik Łódzkiego ZOO.
Wiele radości sprawiły uczestnikom nocne zabawy z własnoręcznie zrobionymi robotami – misiami. Uczniowie przygotowali je dzięki pomocy p. Krzysztofa Marędziaka z firmy TETADO.
Pani Anna Sidorkiewicz – Wrodycka z pracowni artystycznej „Magenta” poprowadziła warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonywali ze skrawków materiałów misie – przytulanki.
W świetlicy szkolnej pod kierunkiem Pani Emilii Werbelskiej i Pani Julii Grzelak dzieci wykonywały „misiowe” zakładki do książek, natomiast w naszej szkolnej pracowni plastycznej powstała tworzona przez kolejne grupy książka artystyczna, w której przygotowaniu uczniom pomogła Pani  Lidia Frydzińska-Świątczak oraz Pani Marzena Bartosik.
Ważnym elementem „Nocy z książką” były zabawy ruchowe poprowadzone z wykorzystaniem zabawek pluszowych przez Pana Artura Ważnego i Panią Magdalenę Gajewską.
W bibliotece szkolnej i w pracowni komputerowej uczniowie klasy VIb pod kierunkiem pani dyrektor Magdaleny Janowskiej, przy współpracy pani Izy Lang pomagali przygotować dzieciom plakaty i prezentowali inscenizacje, zagadki oraz zabawy edukacyjne dotyczące niedźwiedzi brunatnych, polarnych, pand i koali.              
Przed każdymi zajęciami prowadzący czytali dzieciom książki o misiach, specjalnie na tę noc wybrane przez nauczyciela bibliotekarza – Panią Małgorzatę Misztal.

W trakcie zajęć odwiedzili nas reporterzy z TVP 3 Łódź. Relacja na żywo z „Nocy z książką” została pokazana w Łódzkich Wiadomościach Dnia.
Zabawy z książką odbywały się do późnych godzin nocnych, później do snu dzieciom czytali nasi absolwenci – gimnazjaliści i nauczyciele. Akcję rozpoczął i zakończył wspólny posiłek, za którego przygotowanie serdecznie dziękujemy pracownikom naszej szkolnej kuchni, administracji i obsługi szkoły oraz rodzicom uczniów.
Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób noc minęła bardzo szybko i zaowocowała przeczytaniem wielu fascynujących dzieł literackich. Mamy nadzieję, że taka akcja zachęciła naszych uczniów do częstszego kontaktu z książką, która daje wiedzę, relaks, poczucie pewności siebie, a ponadto rozwija wyobraźnię i pozwala ciekawie spędzić wolny czas.

Galeria

"Duch książki na fotografii"

"Duch książki na fotografii"

Biblioteka szkolna wraz z nauczycielami j.polskiego oraz plastyki zaprasza uczniów klas III - VI do wzięcia udziału w konkursie czytelniczo-fotograficznym p.t. "Duch książki na fografii".

Prace konkursowe należy składać do biblioteki szkolnej do dnia 17 lutego 2017r. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w poniższym regulaminie.

Regulamin konkursu

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji odbyły się liczne imprezy czytelnicze :

1. Konkurs czytelniczo – plastyczny na plakat reklamujący książkę

   w poziomie klas trzecich  I m. Anna Siembor kl. III b

                                         II m. Jakub Lipowski kl. III b

                                                                           III m. Michalina Goździk kl. III b

                                                                                   Jakub Pokrywka kl. III b

   w poziomie klas czwartych II m. Maria Dąbrowska kl. IV c

                                           III m. Marta Wojdyła kl. IV a

    w poziomie klas piątych I m. Dawid Przywojski kl. V a

                                        II m. Jagoda Kowalczyk kl. V b

                                        III m. Barbara Dąbrowska kl. V b

    w poziomie klas szóstych I m. Maksymilian Sędzicki kl. VI b

2. Konkurs czytelniczy na wywiad „Co czytali, kiedy byli mali”

     I m. Aleksandra Brożyna kl. VI a

    II m. Maksymilian Sędzicki kl. VI b

   III m. Jagoda Kowalczyk kl. V b

3. Inscenizacja „Królewna się nudzi” przygotowana z uczniami kl. VI b na podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

4. Wycieczki klas IV i V do Muzeum Oświaty na zajęcia z edukacji czytelniczej

5. Głośne czytania książek  przez rodziców i dziadków naszych uczniów w klasach I – III

6. Wystawka książkowa „90 urodziny Kubusia Puchatka”

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W dniu 29.09.2016r. z inicjatywy biblioteki szkolnej nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.

Tego dnia nauczyciele na każdej godzinie lekcyjnej poświęcili 10 min.  na głośne czytanie dzieciom wybranych przez nauczyciela bibliotekarza pozycji książkowych. Również nauczyciele świetlicy czytali swoim wychowankom. Klasa II b została zaproszona do biblioteki szkolnej na głośne czytanie, gdzie mama Tymona Olszewskiego czytała fragmenty  książki Lisy Lind „Piaskowy wilk”.

Konkursy!

Konkursy!

1. Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielem plastyki panią Lidią Frydzińską zaprasza uczniów klas III - VI do udziału w konkursie czytelniczo -  plastycznym na plakat reklamujący książki:

- uczniowie klas trzecich wykonują plakat reklamujący książki detektywistyczne;

- uczniowie klas czwartych wykonują plakat reklamujący książki fantasy;

- uczniowie klas piątych wykonują plakat reklamujący najśmieszniejsze książki;

- uczniowie klas szóstych wykonują plakat reklamujący książki z elementami fantastyki.

 Format prac: A 3, technika dowolna, płaska.

Podpisane prace składamy do 15.10.2016r. w bibliotece szkolnej.

2. Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielami języka polskiego zaprasza uczniów klas IV - VI do  udziału w konkursie na wywiad  „Co czytali, kiedy byli mali?”. Konkurs polega na przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami, dziadkiem, babcią na temat książek, które czytali w dzieciństwie. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, wydrukowane w „Mrowisku” i umieszczone na stronie internetowej szkoły. Termin składania prac do biblioteki szkolnej  upływa 10.10.2016r.

Henryk Sienkiewicz - życie i twórczość

Henryk Sienkiewicz - życie i twórczość

 

W dniach 14 - 23 marca 2016 roku odbył sie w naszej szkole konkurs literacki pod nazwą "Henryk Sienkiewicz - życie i twórczość" adresowany do uczniów klas IV - VI.

Był to pierwszy konkurs z cyklu "zagadka na szóstkę" zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Zadania konkursowe obejmowały krzyżówkę i test.

Zwycięzcami konkursu zostali:

1. Natalia Bestry - Vb;
2. Wiktoria Fortuna - Vb;
3. Filip Dorman - VIc;
4. Natasza Fortuna - VIc.

Serdecznie gratulujemy!

Nowości w bibliotece

Nowości w bibliotece

Dnia 20.11.2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Izabellą Klebańską autorką książek dla dzieci, popularyzujących muzykę. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Po spotkaniu dzieci mogły zakupić ksiązki p. I. Klebańskiej.

Dnia 8.12.2015r. na podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klasy V b przedstawili inscenizację "Urodziny Koziołka Matołka" dla uczniów klas pierwszych i drugich. Uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na Rycerzy Książki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W ramach programu "Cała Polska czyta dzieciom" uczniom klasy II b czytały: p.A.Gawkowska, mama Kuby, czytała książki: "Franklin i prezent świąteczny" oraz "Franklin boi się ciemności"; p. Sędzicka, mama Maksa, czytała fragmenty nowo zakupuionych książek (w ramach dotacji MEN - Książki naszych marzeń) Ch. Higgins "Wiśniewscy".

W pażdzierniku uczniowie klas czwartych odbyli wycieczki do Muzeum Oświaty na zajęcia czytelnicze "Pinokio i jego ożywieni przyjaciele".

Pasowanie na Rycerzy Książki

Książka sposobem na nudę w klasie II B

Lista książek zakupionych w ramach dotacji MEN 

Wybory książek - zdecyduj, co będziesz czytać

Wybory książek - zdecyduj, co będziesz czytać

Dnia 17.03.2015 r. odbyły się w bibliotece szkolnej wybory książek. Uczniowie na kartach do głosowania wpisywali autorów i tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które przeczytali w ostatnim czasie.

 W wyniku wyborów komisja wyborcza sporządziła listę najciekawszych książek, które dzieci chcą czytać. Lista ta została przekazana do Redakcji czasopisma "Biblioteka w szkole" (organizatora ogólnopolskich wyborów książek). Redakcja zaś przekaże wyniki pani minister edukacji, która objęła patronat nad wyborami, oraz opinii publicznej.

Lista książek, które wybrali nasi uczniowie

Tak wybieraliśmy!

Pięknie czytamy lektury szkolne

Pięknie czytamy lektury szkolne

18.02.215 r. odbyły się szkolne eliminacje do konkursu "Pięknie czytamy lektury szkolne", w ramach XIV Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych", który w tym roku szkolnym odbywa się pod hasłem "Ja czytam, Ty czytasz, My czytamy".

W eliminacjach wzięło udział 14 uczniów z klas II - VI. Naszą szkołę będą reprezentować : w grupie wiekowej kl. I-III Aleksandra Guga z kl. III c, w grupie wiekowej kl. IV-VI Natasza Fortuna z kl. V c.

Pasowanie na Rycerzy Książki

Pasowanie na Rycerzy Książki

W dniach 28 i 30 stycznia 2015 roku odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na Rycerzy Książki. Dzieci zapoznały się z biblioteką szkolną, obejrzały inscenizację "Książka moim przyjacielem" w wykonaniu uczniów klasy IV b przygotowanych pod kierunkiem pani Małgorzaty Misztal – nauczyciela bibliotekarza naszej szkoły, otrzymały dyplomy i legitymacje czytelnika. Po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyły książki.

Pierwszoklasistom gratulujemy i życzymy jak najczęstszego i owocnego kontaktu z książką.

Galeria 

Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska czyta dzieciom

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"  dnia 28 stycznia 2015 r. pani Magdalena Kerre (mama Nadii) czytała uczniom klasy III c książkę Megan McDonel "Hania Humorek" .

W tym roku szkolnym w akcję głośnego czytania dzieciom włączyli się rodzice uczniów klas:
I a, I b, II b, III b, III c, IV b i VI b.

Wszystkim zaangażowanym Rodzicom serdecznie dziękujemy!

Galeria

Noc z książką

Noc z książką
W nocy z 14 na 15 marca 2014 roku w naszej szkole odbyła się II edycja imprezy czytelniczej "Noc z książką". Tym razem zajęcia dla uczniów z klas trzecich i czwartych przygotowały uczennice z klasy VI b, oraz uczennice i uczniowie z klasy VId .
Uczennice z klasy VI b przygotowały scenariusz imprezy dla klas trzecich na podstawie komiksów "Asteriks i Obeliks". Zajęcia podzielone były na części: "Napój magiczny", "olimpiada", "u Kleopatry", "sąd", "poszukiwanie węźnia", "u królowej angielskiej". Dzieci obejrzały również film nakręcony na podstawie komiksu.
Uczennice i uczniowie z klasy VId, pod wodzą Gabrysi Maziarz przygotowali zajęcia dla klas czwartych na podstawie serii książek Agnieszki Stelmaszczyk: "Kroniki Archeo" - pierwszych pięciu tytułów. Dzieci podzielone na 5 grup, po kolei, przez zabawę zapoznawały się z bohaterami książek.
Impreza czytelnicza trwała od godziny 20.00 do 02.00. Do snu fragmenty książek czytali ojcowie uczniów.
W organizacji imprezy i opiece nad uczestnikami zabawy czynnie pomagali nuczycielowi bibliotekarzowi  Małgorzacie Kunach: nauczyciele (Agnieszka Ważny, Magdalena Gajewska, Beata Rachowska, Piotr Atemborski, Artur Ważny, Michał Nowakowski, Marcin Pawlik ), pracownicy administracji i obsługi (Beata Brewka, Katarzyna Betka,  Anna Mietlińska,  Grzegorz Brylikowski ), rodzice z Rady Rodziców i Stowarzyszenia "Uczeń" (którzy wspomogli organizację również finansowo ), absolwenci (Julka Błażejewska, Ola Zwolenik, Kasia Osowska, Bartek Janowski).
Szczególne podziękowania za wsparcie należą się paniom dyrektor: Magdalenie Janowskiej i Agnieszce Zubowskiej.
"Noc z książką" miała na celu zachęcić uczniów poprzez zabawę do czytania książek,  rozpropagować bardzo ciekawe książki Agnieszki Stelmaszczyk, oraz w interesujący i dowcipny  sposób zapoznać dzieci z historią Francji.
 

Zajęcia w bibliotece rejonowej

Zajęcia w bibliotece rejonowej

Dnia 5 marca uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w bibliotece rejonowej. Poznali zasady korzystania z księgozbioru biblioteki, zapoznali się z nowościami dla dzieci. Pani Jadwiga Ługowska - bibliotekarka -  przeczytała dzieciom książeczkę Elżbiety Zubrzyckiej "Czy mogę pogłaskać psa?", potem uczniowie wypowiadali się na temat przeczytanego tekstu.
Było to pierwsze z cyklu spotkań w bibliotece rejonowej.

Galeria 

Dzień otwarty szkoły

Dzień otwarty szkoły

Dnia 19 lutego 2014r. w czasie Dnia Otwartego Szkoły można było oglądać w bibliotece szkolnej wystawę prac uczniów "Rebusy o książce". 
Najlepsze prace zostały zgłoszone na Festiwal Bibliotek Szkolnych.

"Piraci na Książkolandii"

"Piraci na Książkolandii"

Dnia 17 stycznia 2014r. odbył0 się pasowanie uczniów klas pierwszych na Strażników Książkolandii. Uczniowie klasy 6 D przygotowali inscenizację p.t. "Piraci na Książkolandii". Dzieci z klas pierwszych zapoznały się z działalnośią biblioteki szkolnej i po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyły książki.

Galeria 

Urodziny Tuwima
W dniu 13.09.2013 r. uczniowie z klas: II a, III a, III b wzięli udział w ogólnopolskim projekcie dla dzieci "Lokomotywa wciąż ma parę - urodziny Tuwima". Projekt realizowany  przez Fundację ulicy Piotrkowskiej oraz Fundację "Czas dzieci" ma na celu promowanie czytelnictwa, integrację oraz naukę aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach literacko-plastyczno-ruchowych, kolorowym, poetyckim przejeździe "Lokomotywą" ulicą Piotrkowską, złożyły jubilatowi bukiety kwiatów i laurki wykonane przez siebie oraz odśpiewały "100 lat". Klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z jubilatem (przy ławeczce Tuwima), trzymając emblematy z nazwą szkoły i klasy. Na koniec każdy z uczestników został poczęstowany urodzinowym tortem. 
Otrzymaliśmy również na pamiątkę w darze dla szkoły tekturową przestrzenną lokomotywę.  Film z imprezy można obejrzeć na stronach organizatorów oraz na kanale You Tube.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 172
    ul. Jaskrowa 15
    91-480 Łódź
  • tel. (42) 657-64-21
    fax. (42) 657-24-47