Nawigacja

Lista lektur Lektury obowiązkowe do egzaminu ósmoklasisty Plany

Lista lektur

Rok szkolny 2017/2018

KLASA IV

1. J. Brzechwa, Akademia Pana Kleksa

2.J.Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

3. R. Goscinny, J.J Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)

4. J. Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego

5. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym, Ch.Perrault, Kopciuszek, A Puszkin, Bajka o rybaku i rybce

 

KLASA V

1. C.S Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

2. F. Molnar, Chłopcy z Placu Broni

3. B. Prus, Katarynka

4. H. Sienkiewicza, W pustyni i w puszczy

5. A. Mickiewicza, Pani Twardowska; Pan Tadeusz (opisy miejsc)

6. Wybrane mity greckie

- O powstaniu świata

- Prometeusz

- Syzyf

-Demeter i Kora

- Dedal i Ikar

- Herakles

- Tezeusz i Argonauci

- Orfeusz i Eurydyka

- Odyseusz

7. Wybrane podania i legendy polskie

- Podanie o Lechu

- Piast

- Legendy o Kraku

- Legenda o krakowskich gołębiach

- Bursztynowa Korona

- Złota Kaczka

8. Wybrane wiesze, pieśni i piosenki patriotyczne

- J. Twardowski, Klasówka z religii

- C. Miłosz, Wyprawa do lasy

- L. Staff, Deszcz  majowy

- Pierwsza brygada

- Piechota

- Pałacyk Michla

- Żeby Polska była Polską

 

KLASA VI

1. R. Koksik, Felix, Net i Nika oraz Gang niewidzialnych ludzi

2. J. Krasicki, Bajki (utwory wybrane)

3. A. Mickiewicz, Powrót taty; Pan Tadeusz (fragmenty – opisy obyczajów; polowanie i koncert Wojskiego)

4.J. Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny

5. J.R.R Tolkien, Hobbit czyli tam i z powrotem

6. Biblia

- Księga Rodzaju ( fragment o stworzeniu świata i człowieka)

- Przypowieść o talentach

- Przypowieść o synu marnotrawnym

- Przypowieść o pannach roztropnych

- Przypowieść o siewcy

- Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie

6. Wybrane wiersze

- Z. Herbert, Pudełko zwane wyobraźnią

- T. Różewicz, Przepaść

- A. Mickiewicz, Przyjaciele

- A. Kamieńska, Śmieszne

- L. Staff, Ogród przedziwny

- J. Twardowska, Prawda

 

KLASA VII

1. Ch. Dickens, Opowieść wigilijna

2. A. Fredro, Zemsta

3. J. Kochanowski, Wybór fraszek, pieśni, trenów, w tym : tren I, V, VII, VIII

4. A. Kamiński, Kamienie na szaniec

5. A. Mickiewicz, Reduta Ordona; Śmierć  Pułkownika; Świtezianka; Dziady cz. II; Sonety krymskie

6. A. Saint- Exupery, Mały Książę

7. H. Sienkiewicz, Latarnik

8. S. Żeromski, Siłaczka

9. J. Krasicki, Żona modna

 

KLASA VIII

1. A. Mickiewicza, Pan Tadeusz (całość)

2. H. Sienkiewicza, Quo Vadis

3. S. Żeromski, Syzyfowe prace

4. S. Mrożek, Artysta

5. M. Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty); Tędy i owędy (wybrany reportaż)

6. J .Słowacki, Balladyna

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 172
    ul. Jaskrowa 15
    91-480 Łódź
  • tel. (42) 657-64-21
    fax. (42) 657-24-47